9 Mało Znanych Czynników, Które Mogą Przeszkodzić Ci znaleźć psychologa - żyj zdrowiej

psychoterapeuta Kraków

Praca jako psychoterapeuta

Przeprowadzaniem psychoterapii zajmuje się odpowiednio wykwalifikowana do tego osoba, która najczęściej ukończyła studia magisterskie oraz posiada skończony kurs z danej szkoły psychoterapeutycznej. Osoba taka, która świadczy usługi w

9 Mało Znanych Czynników, Które Mogą Przeszkodzić Ci znaleźć psychologa - żyj zdrowiej psychoterapeuta Kraków
gabinecie psychologicznym, jest nazywana psychoterapeutą. Praca jako psychoterapeuta z pewnością może być źródłem ogromnej satysfakcji, zwłaszcza jeśli chce się pomagać ludziom. Psychoterapeutą powinna zostać osoba, która jest w stanie dobrze słuchać innych, bez zbędnego oceniania. Ponadto psychoterapeuta, żeby dobrze świadczyć swoje usługi, musi dysponować szeroką wiedzą na temat działania różnych mechanizmów psychologicznych. Można wyróżnić kilka głównych nurtów psychoterapeutycznych, które stosują różne podejścia do leczenia pacjenta. Każda psychoterapia stawia sobie za cel polepszenie jakości życia pacjenta poprzez stosowanie różnych metod psychologicznych. Psychoterapeuta powinien być osobą godną zaufania, która będzie odpowiednio prowadziła pacjenta w celu poznania samego siebie.


Jakie są założenia terapii Gestalt

Psychoterapia Gestalt, która należy do nurtu terapii humanistycznych, skupia się głównie na doświadczaniu "tu i teraz". Głównym celem terapii Gestalt jest poszerzenie świadomości człowieka, osiągnięcie dojrzałości, a także wzrost potencjału jednostki. Poszerzenie świadomości człowieka odbywa się, między innymi, poprzez wzrost umiejętności definiowania swoich potrzeb, czyli autentyczne wzmacnianie pragnień oraz potrzeb człowieka. Ponadto terapia Gestalt uczy nadawania znaczenia własnym doświadczeniom oraz pozwala na uświadomienie sobie, jakie są konsekwencje podejmowanych działań. Psychoterapia Gestalt pozwala na głębsze oraz lepsze zrozumienie przyczyn dokonywanych wyborów oraz umożliwia poznawanie siebie poprzez kontakt ze swoim obszarem emocjonalnym, a także cielesnym. U podstaw terapii Gestalt leży holistyczne podejście do istoty ludzkiej, czyli traktowanie jej w sposób całościowy obejmujący sferę emocjonalną, cielesną, intelektualną oraz społeczną. Psychoterapia Gestalt korzysta z podejścia humanistycznego oraz z wielu postaw filozoficznych.


Charakterystyka terapii Gestalt

Jednym z głównych nurtów psychoterapeutycznych jest nurt humanistyczny, w ramach którego można wyróżnić psychoterapię Gestalt. Głównym założeniem psychoterapii Gestalt jest podejście holistyczne, które polega na ujmowaniu organizmu człowieka, jego ciała oraz psychiki, jako jednej całości. Psychoterapia Gestalt, należąca do nurtu humanistycznego, zakłada że każdy aspekt istnienia człowieka jest równie ważny i jest poruszany w trakcie terapii. Aspektami, które składają się na życie człowieka, to emocje, cielesność, intelekt oraz budowanie relacji z otoczeniem. Taki rodzaj terapii zakłada, że życiem człowieka rządzi proces homeostazy, czyli zdolność utrzymania stałości paramentów wewnętrznych. Najważniejszą formułą terapii Gestalt jest "tu i teraz", czyli skupienie się na doświadczaniu siebie oraz otoczenia. Głównym celem terapii Gestalt jest poszerzenie świadomości człowieka, które odbywa się poprzez wzrost umiejętności definiowania własnych potrzeb oraz poprzez głębsze zrozumienie przyczyn własnych wyborów.


Nurt psychoterapii humanistycznej

Psychoterapia jest bardzo szerokim pojęciem, w ramach którego można wyróżnić wiele nurtów psychoterapeutycznych. Głównymi nurtami, w ramach których przeprowadza się psychoterapię, to nurt psychoanalizy, behawioralny oraz humanistyczny. W ramach nurtu humanistycznego można wyróżnić, między innymi, psychoterapię Gestalt. Głównym założeniem psychoterapii humanistycznej jest skupienie się na człowieku w kategoriach holistycznych. Psychoterapia humanistyczna dąży do poszerzenia świadomości człowieka, samoakceptacji oraz lepszego zrozumienia siebie i swoich wyborów. Psychoterapia humanistyczna traktuje człowieka całościowo, jego sferę emocjonalną, sferę cielesną oraz sferę intelektualną, a także społeczną. Głównym założeniem psychoterapii humanistycznej jest indywidualne traktowanie człowieka, podkreślając wyjątkowość i autonomię pacjenta. U podstaw tego nurtu w psychologii leży myśl humanistyczna. Zadaniem terapeuty w nurcie psychoterapii humanistycznej nie jest narzucanie pacjentowi określonych działań, lecz pomoc w zrozumieniu własnych emocji i doświadczeń.



© 2019 http://zyj-zdrowiej.mikinka.com.pl/